• tr
  • en
  • de
  • ru
  • ar
T.C.
SAĞLIK BAKANLIĞI
TÜRKİYE KAMU HASTANELERİ KURUMU
ANTALYA KAMU HASTANELERİ BİRLİĞİ
Antalya Atatürk Devlet Hastanesi
M.Kemal Atatürk

İmmünoloji Polikliniğimiz Açılmıştır

Hastanemiz bünyesinde İmmünoloji polikliniğimiz açılmıştır.

İmmünoloji doktorumuz. Arzu Didem YALÇIN diyorki;

Alerji, vücudun, aslında zararlı olmayan bazı maddelerden veya hava hava şartlarından etkilenmesi ile bazı maddelere aşırı reaksiyon göstermesidir.

Normalde vucudu koruyan bağışıklık sistemi, bazı insanlarda zararlı olmayan birtakım maddelere karşıda aşırı yanıt verir. Bu reaksiyonlara "aşırı duyarlılık" ya da "alerji" adı verilir. Alerjik reaksiyona yol açan antijene’de "alerjen" denir. Alerjik reaksiyonlar tek tip değildir, birçok yolla ortaya çıkarlar, vücudun değişik bölgelerinde meydana gelebilirler ve çeşitli şiddette olabilirler.

Alerjik reaksiyonlara neden olan maddelere "alerjen" denir. Bu maddeler bu maddeler solunum yolu ile alınabildiği gibi, ciltden temas yada yiyecek şeklinde ağızdan da alınabilir. Bu maddeler alerjik reaksiyon gelişebilmesi için vücuda daha önceden girmiş olmaları gerekir. Yani vücudun bağışıklık sisteminin bu maddelerle daha önce karşılaşması ve bunlara duyarlı hale gelmesi gerekir. Daha sonraki karşılaşmalarda çok hızlı bir şekilde reaksiyon gelişir. Reaksiyon gelişiminden de vücuttaki mast hücrelerin alerjen aracılığı ile parçalanması ve içinden “histamin” denilen maddenin çıkması sorumludur.

Alerji belirtileri kaşıntı, kurdeşen(Ürtiker) yada astım, alerjik rinit (saman nezlesi) belirtileri, hapşırma, burun akıntısı, burun ve genizde kaşıntı,nefes darlığı, hırıltı, öksürük, burun tıkanıklığı ve geniz akıntısı olarak görülebilir. Kişi, eğer bazı maddelerle temasından dolayı alerji oluyorsa, o maddenin uzaklaştırılması ile sorun çözümlenmiş olur.

İmmün (bağışıklık) sistem, yabancı maddelerle karşılaştığında onları tanımayı ve belleğine almayı öğrenir. Ardından yabancı maddelere (antijenlere) karşı antikorlar üreterek yanıtını hazırlar. Organizmada ne zaman aynı antijen görülse ghatırlama özelliği nedeniyle daha önceden hazırlanmış yanıt başlar. Bu nedenle örneğin, saman nezlesi olan bir kişi her yıl polenlerle karşılaşınca immun sistemdeki bu özellik sebebi ile  hemen reaksiyon gösterir.

Alerjide aşı tedavileri bu alanda uzman kişiler tarafından tam teşekküllü sağlık kurumlarında, yeterli doz ve uygun sürelerde yapılmalıdır

Alerjik reaksiyonlara neden olan maddelere "alerjen" denir. Bu maddeler

 

 

08-04-2015
2573

Yararlı Linkler
BİRİMLERİMİZ