• tr
  • en
  • de
  • ru
  • ar
T.C.
SAĞLIK BAKANLIĞI
TÜRKİYE KAMU HASTANELERİ KURUMU
ANTALYA KAMU HASTANELERİ BİRLİĞİ
Antalya Atatürk Devlet Hastanesi
M.Kemal Atatürk

Diğer Birimler / Üniteler

Taş Kırma (ESWL) 

Böbrek ve idrar yolları taşlarının tedavisinde kullanılan ESWL (taş kırma) tedavisi, hastanemizde 2008 yılından itibaren faaliyet göstermektedir. Böylece Antalya’da taş hastalıklarının tedavisinde önemli bir eksiklik giderilmiştir. ESWL seansları, hastanın taşı temizlenene veya başka bir tedavi yöntemine karar verilene kadar devam etmektedir. Hastaların seansları, mutlaka hekim kontrolü altında yapılmaktadır. Her yaştaki hastaya kolaylıkla uygulanmaktadır. İşlem sırasında ve sonrasında ağrısı olan hastalara gerekli müdahale anında yapılabilmektedir. Gerekli görülen hastalar, yataklı servise alınarak takip ve tedavileri yapılabilmektedir. Normal şartlarda ve genellikle hastalar taş kırma seansından sonra rahatlıkla ayaktan günlük işlerine dönebilmektedir. 

Beslenme ve Diyet Bölümü 

Beslenme ve  Diyet Birimi; hastanemiz bünyesinde klinik, poliklinik  ve toplu beslenme hizmetlerini yürütmektedir. Bu hizmetler birim bünyesinde görev alan, Yönetici Diyetisyen Klinik ,  Poliklinik ve  Nütrisyon Ekibi Diyetisyenleri  tarafından yürütülmektedir. Hastane kadromuzda 6 Diyetisyen görev yapmaktadır. Hastanemizde ihale ile belirlenen özel firmanın vermiş olduğu yemek hizmeti; malzeme alımı, hazırlık, pişirilme ve sunumuna kadar olan aşamaları, Yönetici Diyetisyen ve hastane idaresi tarafından kurulmuş olan Kontrol ve Muayene komisyonlarının Diyetisyenleri tarafından kontrol edilmekte ve denetlenmektedir. 

Başdiyetisyen  Dyt. Neşe Aydın

 Yönetici Diyetisyen, beslenme hizmetlerinin her aşamasında görev yapan diyetisyenler ve diğer personelin yönetimini, organizasyonunu ve denetimini sağlar. Hastane idaresi ile koordinasyonu, hastanenin yemek hizmetinin yönetimini ve organizasyonunu sağlar. Yemek hizmet ihaleleri için gerekli teknik şartnamenin hazırlanmasın amacıyla  kurulan komisyonda yer alır. Kurum personelinin, diyet ve normal yemek yiyen hastaların; sağlıklı, güvenilir, beslenme ilkelerine uygun olarak beslenmesini sağlayacak şekilde hastane menülerini hazırlar. Yiyecek ve içecek servisinde görev alan aşçı ve garsonların eğitimini organize eder. Birimde çalışan diyetisyenlerin çalışma alanları ile ilgili görev dağılımını yapar. Muayene ve Kabul komisyonunda yer alır.

Klinik , Poliklinik ve Nütrisyon diyetisyenleri;

Dyt.Derya Kalkan, Dyt. Şennur Aşıkoğlu, Dyt. N. Gülşan Özen,

Dyt. Saliha Kaplan (Nütrisyon Ekibi Diyetisyeni),  Dyt. Fügen Urcu,

Klinik , Poliklinik ve Nütrisyon diyetisyenleri;  hastanın yaşına, cinsiyetine, biyokimyasal ve klinik bulgularına göre doktor tarafından uygulanması önerilen diyet ve beslenme programlarını planlar ve eğitimini verir. Klinik Diyetisyeni hastanın beslenmesini takip ederek, günlük menüsünü planlar, hastanın isteklerine ve hastalığına bağlı gerekli değişiklikleri yapar. Uygulanacak diyetlerin hastaya düzgün ve hijyenik bir şekilde servis edilmesini sağlar.  Hastaya yemek hizmeti veren garsonlara; diyet programları, yemek dağıtm ve sonrası hizmetleri, hasta ve personel ilişkileri ve kişisel hijyen konularında hizmetiçi eğitim verir ve uygulamalarını denetler.

22-12-2013
11981

Yararlı Linkler
BİRİMLERİMİZ