TURKOVAC aşısı
04 Kasım 2021

c775777a.jpg
Tüm dünyada olduğu gibi Ülkemizde de Koronavirüs salgınında artışın olduğu bu dönemde Pandemi ile mücadelede en etkili silahımız aşıdır. Aşının,
hastalığı ağır geçirmeyi engelleme ve yoğun bakım ihtiyacını azaltma noktasındaki etkinliği tüm dünyada yapılmış pek çok araştırma ile ortaya konmuştur.
Her yaş grubunda aşılanmayan bireylerde yoğun bakım ihtiyacı ve ölümler olabildiğinden aşılama yaptırmayanlar hem kendi hem de toplum sağlığı açısından tehlike oluşturmaktadır.
Hastalığa maruz kalma, hastalığı ağır geçirme ve bulaştırma riskleri ile hastalığın toplumsal yaşamın işleyişi üzerindeki olumsuz etkisi değerlendirilerek COVID-19 aşısı uygulanacak gruplar Bakanlığımız tarafından belirlenmiş, bu gruplara aşı uygulamasına başlanmıştır.
 Sağlık Bakanlığı Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı (TÜSEB) ile Erciyes Üniversitesi (ERÜ) iş birliğiyle geliştirilen TURKOVAC aşısı,
"TURKOVAC İnaktif Rapel (3.Doz) Faz-3 Araştırması” kapsamında İlimiz Sağlık Bakanlığı ANTALYA EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİN’de uygulanacaktır.
Aşı uygulama, daha önce Covid-19 enfeksiyonu geçirmemiş, 2 doz Sinovac (CoronaVac) aşısı yapılan 18-59 yaş arası gönüllü vatandaşlarımıza yapılacaktır.
Aşımızı yaptırdıktan sonra da maske, mesafe ve hijyen hayatımızın her alanında bizimle beraber olmaya devam etmeli diyerek sağlıklı günler diliyoruz.